Jak fungují solární panely?

Jak fungují solární panely? To je otázka, kterou si pokládá stále více lidí. Solární panely jsou jednou z nejefektivnějších cest, jak nejen šetřit na energiích, ale také přispět k ochraně životního prostředí. Jako majitel firmy AmperSun, která se zaměřuje na instalaci fotovoltaických elektráren, se často setkávám s klienty, kteří chtějí vědět, jak přesně tyto panely fungují a co mohou očekávat od jejich investice. V tomto článku vám to vysvětlím jednoduše a bez složitých technických pojmů.

Jak funguje solární panel?

Solární panel, nebo také fotovoltaický panel, je zařízení, které přeměňuje sluneční světlo na elektrickou energii. Základní princip je vlastně poměrně jednoduchý: panel zachytí světlo pomocí polovodičů, nejčastěji křemíku, které jsou v něm obsaženy. Tyto polovodiče pak přeměňují energii ze slunečního záření na stejnosměrný proud.

Fotovoltaický efekt

Základní fyzikální jev, který stojí za celým procesem, se nazývá fotovoltaický efekt. Když na povrch panelu dopadne světlo, konkrétně fotony (částice světla), interagují s elektrony v materiálu polovodiče. Tato interakce způsobí, že se elektrony začnou uvolňovat a pohybovat, čímž se vytváří elektrický proud. Tento proud je ale stejnosměrný (DC), a my v našich domácnostech používáme střídavý proud (AC). Tady nastupuje měnič (invertor), který proud přemění na takový, jaký lze používat v domácnostech a firmách.

Kvalita slunečního záření

Množství vyrobené energie závisí na několika faktorech, jako je intenzita slunečního záření, úhel dopadu slunce a také na umístění panelů. Z toho vyplývá, že solární panely fungují nejlépe, když jsou namířeny směrem ke slunci a mají optimální sklon – v našich podmínkách se doporučuje sklon kolem 30–35°.

Co tvoří solární panel?

Solární panel se skládá z mnoha jednotlivých článků (nejčastěji z křemíkových), které jsou uspořádány do jedné větší desky. Tyto články jsou velmi křehké, proto je celý panel obklopen ochranným krytem, většinou z tvrzeného skla, aby odolal různým povětrnostním podmínkám.

Každý panel má také hliníkový rám, který zajišťuje konstrukční pevnost a připojení panelů k montážnímu systému. Na zadní straně panelu jsou kabely a konektory, které umožňují připojení jednotlivých panelů mezi sebou a následné napojení na měnič a distribuční systém elektřiny.

Měnič – srdce každé fotovoltaické elektrárny

Jak už jsem zmínil, panely vyrábějí stejnosměrný proud, který není vhodný pro běžné používání v domácnostech. Tady přichází ke slovu měnič (invertor), který tento proud převede na střídavý proud, tedy ten, který běžně používáme v domácnosti pro napájení spotřebičů.

Důležitou součástí je také regulátor nabíjení, který řídí tok elektřiny mezi solárními panely, bateriemi a měničem, pokud máte systém s akumulací (baterií). Tento systém umožňuje ukládat energii vyrobenou přes den a využívat ji, když zrovna nesvítí slunce.

Výkon solárních panelů

Solární panely fungují nejefektivněji, když jsou vystaveny přímému slunečnímu světlu. To neznamená, že pokud je zataženo, panely nebudou vyrábět žádnou energii. I při zatažené obloze produkují panely elektřinu, ale výkon je nižší. Proto má fotovoltaika nejlepší výsledky v měsících s nejdelším denním světlem, což je většinou od jara do podzimu.

V praxi to znamená, že v létě panely vyrobí více elektřiny než v zimě. Naštěstí díky moderním technologiím a akumulátorovým systémům můžete v létě ukládat přebytečnou energii a používat ji v méně slunečných měsících.

Údržba solárních panelů

Solární panely vyžadují minimální údržbu. Občas je dobré je zkontrolovat a případně očistit od prachu, listí nebo sněhu, aby se zachovala jejich maximální efektivita. Naštěstí většina panelů je navržena tak, aby byla odolná vůči počasí a fungovala spolehlivě mnoho let – kvalitní solární panely mají životnost až 25 let a více.

Ekonomický a ekologický přínos

Kromě toho, že solární panely šetří vaši peněženku tím, že snižují spotřebu z veřejné sítě, mají také významný ekologický přínos. Využívání solární energie znamená méně emisí CO2, což přispívá ke snížení uhlíkové stopy. Z dlouhodobého hlediska je to investice do budoucnosti, která chrání jak vaše finance, tak naši planetu.

Dotace na fotovoltaiku navíc dělají tuto technologii ještě dostupnější. V současné době můžete získat až 225 000 Kč na instalaci fotovoltaické elektrárny a tím podstatně snížit počáteční investici.

Solární panely jsou skvělou technologií, která vám může pomoci nejen ušetřit na energiích, ale také se stát částečně nezávislými na tradičních zdrojích elektřiny. Správně nainstalovaná fotovoltaická elektrárna s kvalitním měničem a případnou akumulací může poskytovat elektřinu pro vaši domácnost nebo firmu po celý rok.

Pokud vás zajímá, jak by fotovoltaika mohla pomoci vám, nebo máte jakékoli dotazy, kontaktujte nás v AmperSun. Jsme tu proto, abychom vám pomohli najít nejlepší řešení na míru vaší situaci a pomohli s vyřízením dotace.


Doufám, že vám tento článek pomohl lépe pochopit, jak solární panely fungují. Pokud přemýšlíte o přechodu na solární energii, neváhejte se na nás obrátit!

Radim Žlebek, jednatel

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.